Разговор за предлошка:Индекс:Македонска латиница

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонската латиница треба да се среди, но нема сеуште уникодови за македонските латински букви. Место апостроф е додадено ј на к и г за да се добијат ќ и ѓ. (Toci 21:04, 17 февруари 2008 (UTC))

Во Абецедарот на Македонски јазик (кој е издаден на латиница) од 1925 во Грција исто така е додадена ј на к и г. Така што непотполнава верзија на македонската латиница може да служи. (Toci 21:55, 18 февруари 2008 (UTC))