Будим

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Значење[уреди]

Стар град на Унгарија, денес дел од Будимпешта. Во 1873 година се соединил со Пешта и ја создале Будимпешта.