Прејди на содржината

um

Од Викиречник

Германски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): /ʊm/
  • Аудио:(file)
  • Аудио:(file)
  • Аудио (Австрија):(file)

Предлог

[уреди]

um (со акузатив)

  1. околу
    Reise um die WeltПат околу светот.
  2. во (кога се однесува на време)
    Um acht Uhr reisen wir abТргнуваме во осум часот.