heliosfero

Од Викиречник
Википедија на Есперанто  јазик има статија за:
Есперанто Есперанто

изговор[уреди]

МФА: [he.li.o.ˈsfe.ro]

именка[уреди]

he-li-o-sfe-ro

Еднина Множина
Номинатив heliosfero heliosferoj
Акузатив heliosferon heliosferojn
  1. хелиосфера