heliopaŭzo

Од Викиречник
Википедија на Есперанто  јазик има статија за:
Есперанто Есперанто

изговор[уреди]

МФА: [he.li.o.ˈpaw.zo]

именка[уреди]

he-li-o-paŭ-zo

Еднина Множина
Номинатив heliopaŭzo heliopaŭzoj
Акузатив heliopaŭzon heliopaŭzojn
  1. хелиопауза