galaksio

Од Викиречник
Википедија на Есперанто  јазик има статија за:
Есперанто Есперанто

изговор[уреди]

МФА: [ɡa.lakˈsi.o]

именка[уреди]

ga-lak-si-o

Еднина Множина
Номинатив galaksio galaksioj
Акузатив galaksion galaksiojn
  1. галаксија