albero

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

ИталијанскиFlag of Italy.svg [уреди]

Етимологија[уреди]

Вродена од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., м, извлечена од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“.. Слична со каталонски м, француски м, португалски м, шпански м и романски м.

Именка[уреди]

 albero (àl·be·ro)
МФА: Италијански: « it-albero.ogg Loudspeaker red.svg »

' м (множина alberi')

  1. дрво