acqua

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

ИталијанскиFlag of Italy.svg [уреди]

Етимологија[уреди]

Вродена од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“..

Именка[уреди]

 acqua (àc·qua)
МФА: Италијански: « it-acqua.ogg Loudspeaker red.svg »

' м (множина acque')

  1. вода