acciaio

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

ИталијанскиFlag of Italy.svg [уреди]

Етимологија[уреди]

Извлечена од Шаблон:LL. aciarium, од Латински м. Слична со каталонски м, француски м, галициски м, окситански м, романски м, португалски м, сицилијански м, шпански м, венецијански м.

Именка[уреди]

 acciaio (ac·cià·io)
МФА: Италијански: « it-acciaio.ogg Loudspeaker red.svg »

' м (множина acciai')

  1. челик