abricot

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

Француски (fr)Франција[уреди]

именка[уреди]

Еднина
abricot

Множина
abricots

abricot м 

  1. кајсија
    • abricot secs — суви кајсии
    • Синоними: aubercot

етимологија[уреди]

Позајмена од арапски اَلْبَرْقُوق ‎(al-barqūq, сливи), од средновековен грчки βερικοκκία ‎(berikokkía) (мн), од старогрчки πραικόκιον ‎(praikókion).