abate

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај
иконата за пренасочувања Видете исто така:  abbate

ИталијанскиFlag of Italy.svg [уреди]

Етимологија[уреди]

Вродена од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., акузативна форма на м, од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., од Шаблон:arc м.

Именка[уреди]

 abate (a· bà·te)
МФА: Италијански: « it-abate.ogg Loudspeaker red.svg »

' м (множина abati')

  1. игумен