abate

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај
иконата за пренасочувања Видете исто така:  abbate

Италијански[уреди]

Етимологија[уреди]

Вродена од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., акузативна форма на Грешка во скриптата: Нема модул наречен „links/templates“., од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“., од Грешка во скриптата: Нема модул наречен „etymology/templates“. Грешка во скриптата: Нема модул наречен „links/templates“..

Именка*[уреди]

 abate (a· bà·te)
МФА: [aˈba.te] Аудиоикона слушај

abate м (множина abati)

  1. игумен