Прејди на содржината

9

Од Викиречник

Македонски[уреди]

9 или девет

Читање и изговор[уреди]

Читање: де'|вет /de'|vet/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -евет

Значење[уреди]

  1. Арапски број девет.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]