Прејди на содржината

2

Од Викиречник

Македонски[уреди]

2 или два или две

Читање и изговор[уреди]

Читање: два' /dva'/ или две' /dve'/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: или

Значење[уреди]

  1. Арапски број два.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]