1000000000000

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

1000000000000 или трилион множина: трилион-и

Читање и изговор[уреди]

Читање: три'|ли|он /tri'|li|on/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -илион

Значење[уреди]

  1. Арапски број трилион.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]