Прејди на содржината

1000000

Од Викиречник

Македонски[уреди]

1000000 или милион множина: милион-и

Читање и изговор[уреди]

Читање: ми'|ли|он /mi'|li|on/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -илион

Значење[уреди]

  1. Арапски број милион.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]