Прејди на содржината

1000

Од Викиречник

Македонски[уреди]

1000 или илјада множина: илјад-и

Читање и изговор[уреди]

Читање: ил'|ја|да /il'|ja|da/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -илјада

Значење[уреди]

  1. Арапски број илјада.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]