100

Од Викиречник

Македонски[уреди]

100 или сто

Читање и изговор[уреди]

Читање: сто' /sto'/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима:

Значење[уреди]

  1. Арапски број сто.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]