Прејди на содржината

10

Од Викиречник

Македонски[уреди]

10 или десет

Читање и изговор[уреди]

Читање: де'|сет /de'|set/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -есет

Значење[уреди]

  1. Арапски број десет.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]