Прејди на содржината

Од Викиречник
Погледајте и
Погледајте и ma

Повеќејазично[уреди]

потезен ред

Хански знак[уреди]

(клуч 30 +3, 6 потези, цангџиски внос 口弓女一 (RNVM))

  1. ли, (финална прашална честичка)

Наводи[уреди]


Кантонски[уреди]

Ханце[уреди]

(Јеjл ma3)


Мандарински[уреди]

упростено

традиционално

Изговор[уреди]

  • Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:etymology languages/track-bad-etym-code' not found

Честичка[уреди]

(упростено, Пинјин ma, традиционално )

  1. финална прашална честичка за поставување на прашање од видот „да/не“.
    你好吗? (Nǐ hǎo ma?)