Од Викиречник

Повеќејазично[уреди]

потезен ред

Хански знак[уреди]

(клуч 5 +0, 1 потези, цангџиски внос 弓山 (NU), читириаголен 17710)

  1. второто од десетте небесни стебла
  2. втор
  3. КангСји-клучот

Наводи[уреди]


Кантонски[уреди]

Кинески знаци[уреди]

(Јеjл yut6)


Јапонски[уреди]

Придавка[уреди]

な (おつな, otsu na)

  1. вториот
  2. второспоменатиот
  3. чуден
  4. пикантен

な (きのとな, kinoto na)

  1. втор по ранг

Канџи[уреди]

(чест канџи — „џојо“)

Читање[уреди]

Сложенки[уреди]


Корејски[уреди]

Ханџа[уреди]


Умхун:

  • Глас (хангул): 을 (преработено: eul, МекКан-Рајшауер: ŭl)
  • Име (хангул): 새 (преработено: sae, МекКан-Рајшауер: sae)

Наводи[уреди]

Предлошка:Hanja ref


Мандарински[уреди]

Кинески знак[уреди]

(пинјин niè (nie4), (yi3), Вејд-Џајлс nieh4, i3)


Среднокинески[уреди]

Хански знак[уреди]

(qyit)


Виетнамски[уреди]

Хански знак[уреди]

(ất, át, ắc, ắt, hắt, ặc, lớt)