Прејди на содржината

الله

Од Викиречник
Википедија на арапски  јазик има статија за:
.الله
Погледајте и اللہ

Арапски

[уреди]

Етимологија

[уреди]

Од коренскиот глагол اله (’áллаха), обожување); најпрвобитно од прасемитски *ʾил-. Кратка форма од اله (ал-’илах, богот}} во الله (аллах, Бог).

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

الله (аллах) Грешка во Lua во Модул:links/templates, ред 56: Parameter 1 is required.

  1. Алах, Бог

Видете исто така

[уреди]

Отомански турски

[уреди]

Етимологија

[уреди]

Од арапски [[الله#Предлошка:lang:ar|الله]] (allāh).

Именка

[уреди]

الله (аллах)

  1. Алах, Бог

Персиски

[уреди]
Википедија на персиски  јазик има статија за:

Етимологија

[уреди]

Од арапски [[الله#Предлошка:lang:ar|الله]] (аллах).

Именка

[уреди]

الله (аллах)

  1. Алах, Бог

Видете исто така

[уреди]