Прејди на содржината

јогурт

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈjɔɡurt]
  • Аудио:(file)

Именки

[уреди]

јогурт (jogurtm (деминутив јогуртче)

  1. Вид течен млечен производ, добиен со поткиселување на млекото со помош на определен фермент.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • јогурт”, во Официјалниот дигитален толковен речник.