шпагета

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: шпагети

Членувана форма: шпагетата, шпагетите


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: шпа'|ге|та| /spa'geta/ (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Долга тенка цилиндрична тестенина од италијанско потекло.


Етимологија[уреди]

Од италијанското име за оваа тестенина spaghetto, множина spaghetti.