чизбургер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: чизбургери

Избројана множина: чизбургера

Членувана форма: чизбургерот, чизбургерите


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Хамбургер со фелка кашкавал над месото.


Етимологија[уреди]

Од англискиот збор cheeseburger, кованица од cheese и hamburger.