черчеве

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка среден род

Множина: черчевиња

Значење[уреди]

Рамка на прозорец или врата.

  • Таа за миг застана, па се сврти и појде кон вратата, на чие черчеве со тебешир ги водеше долговите на муштериите. - (Владимир Костов, Битолски триод, 2017)

Синоними[уреди]