Прејди на содржината

црква

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

црква ед, цркви мн

Значења[уреди]

[1] Христијански храм.
[2] Служба во христијански храм.
[3] Организација што го раководи религиозниот живот на христијаните.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: church
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: черква
 • Германски: Kirche
 • Грчки:
 • Турски: kilise
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Латински:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: