холизам (суфикс)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Суфикс


Значење[уреди]

Облик на зависност, физичка или опсесивна.


Етимологија[уреди]

Изведен од алкохолизам, една од првите идентификувани зависности (медицински и општествено).


Кованици[уреди]

алкохолизам

работохолизам

чокохолизам