хекто

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици сто пати поголеми од основната единица. (102)

  • Во метеорологијата се користи хектопаскал (hPa) наместо традиционалниот милибар.

Симбол[уреди]

h


Антоним[уреди]

санти


Етимологија[уреди]

(1795) Од старогрчкиот ἑκατόν, hekaton (сто).