хамбургер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: хамбургери

Избројана множина: хамбургера

Членувана форма: хамбургерот, хамбургерите

Англицизам


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

1. Вид на сендвич, говедско мелено месо во форма на плескавица печено на скара, ставено во тркалезно печиво со додатоци како зелена салата, кромид, кисели краставички, кечап, сенф, мајонез.

2. Самото парче месо кое се става во сендвичот.


Етимологија[уреди]

Од англискиот збор hamburger, кој збор е позајмен од германскиот збор Hamburger со значење хамбуршки.