Прејди на содржината

фазен

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Придавка машки род

Множина: фазни

Женски род: фазна

Среден род: фазно


Значење

[уреди]

Што се однесува на фаза.

 • Фазниот напон во Европа изнесува 220 волти.
 • Фазната реконструкција на музејот ќе почне следниот месец.Превод на други јазици

[уреди]
 • Албански:
 • Англиски: phase
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски: фазни
 • Украински:
 • Француски: de phase
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: