Прејди на содржината

учител

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈut͡ʃitɛɫ]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

учител (učitelm (женски род учителка, односна придавка учителски)

  1. Просветен работник што ги учи учениците во основно училиште.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • учител”, во Официјалниот дигитален толковен речник.