тревен

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Читање и изговор[уреди]

Читање: тре'|вен /tre'ven/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -вен

Значење[уреди]

Четвртиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Месец на тревата.

Потекло[уреди]

Извори[уреди]