тиристор

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: тиристори

Избројана множина: тиристора

Членувана форма: тиристорот, тиристорите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за тиристор.

(електроника) Четирислоен полупроводнички елемент кој исклучиво се користи како бистабилен прекинувач.

 • Тиристорот комерцијално е воведен на пазарот во 1956 година.


Етимологија[уреди]

Кованица од зборовите тиратрон и транзистор.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: thyristor
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: