тера-

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс[уреди]

тера-

  1. Во Меѓународниот Систем на Мерни Единици и други метрички системи на единици, означува множење на основната единица кон која е додаден овој префикс со 1012. Симбол: T

Тера (tera; симбол T) е префикс во СИ системот и единица која означува 1×1012 или 1 000 000 000 000.

Етимологија[уреди]

од Предлошка:Gr. teras, чудовиште.

Други деривати[уреди]

Преводи на други јазици[уреди]

Види исто така[уреди]