темпомат

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: темпомати

Избројана множина: темпомата

Членувана форма: темпоматот, темпоматите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Систем за асистенција во возењето чија функција е да ја одржува брзината постојана при возење на отворен пат.

 • Неколку студии покажале дека со подолготрајно користење на темпомат се зголемува опасноста од заспивање зад воланот.


Етимологија[уреди]

Кованица од зборовите темпо и автомат

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: cruise control
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски: Tempomat
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: régulateur de vitesse
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: