сфероид

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: сфероиди

Избројана множина: сфероида


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за сфероид.

Тридимензионална површина добиена со ротација на елипса околу една од своите оски.

 • При ротација на елипсата околу големата оска се добива издолжен (пролатен) сфероид, а при ротација околу малата оска се добива сплескан (облатен) сфероид.


Етимологија[уреди]

Од зборот сфера и наставката оид


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: spheroid
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: