Прејди на содржината

сокол

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Изговор[уреди]

  • МФА(помош): [ˈsɔkɔɫ]
  • Аудио:(file)

Именка[уреди]

сокол (sokolm (множина соколи, односна придавка соколов, деминутив соколче)

  1. Граблива птица слична на јастреб со изострено сетило за вид, која може понекогаш да се дресира за лов; Falco.

Деклинација[уреди]

Наводи[уреди]

  • сокол”, во Официјалниот дигитален толковен речник.