Прејди на содржината

снежник

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Именка машки род

Читање и изговор[уреди]

Читање: сне'ж|ник /sne'žnik/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ник

Значење[уреди]

Дванаесеттиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Месец на снегот.

Потекло[уреди]

Извори[уреди]