синагога

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of Macedonia.svg [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

синагога ед, синагоги мн

Значења[уреди]

[1] Молитвен дом, храм на Евреите.

Превод на други јазици[уреди]

 • Турски: sinagog
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Латински:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

синагога ж (множина: синагоги) [1]

 1. синагога

Наводи[уреди]