сечко

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Читање и изговор[уреди]

Читање: се'ч|ко /se'čko/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -чко

Значење[уреди]

Вториот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]