Прејди на содржината

сестра

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

сестра ед, сестри мн

Значења[уреди]

[1] Секоја од ќерките во однос на другите деца на истите родители.
[2] Пријателско обраќање кон жена.
[3] Жена блиска по идеи, интереси и сл.
[4] Нешто блиско, родствено.
[5] Медицински помошен персонал.
[6] Член на женско религиозно братство.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: sister
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: сестра
 • Германски: Schwester
 • Грчки:
 • Турски: abla
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Латински:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

сестра ж (множина: сестри) [1]

 1. сестра

Наводи[уреди]