селфи

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка среден род

Множина: селфија

Англицизам


Значење[уреди]

Фотографски автопортрет, сликан рачно (без користење на временски прекинувач, троножец итн.) со фотоапарат или мобилен телефон.

 • Уште еднаш папата Франциск го крши понтификатскиот протокол појавувајќи се на едно селфи со група млади во посета на Ватикан .


Етимологија[уреди]

(2002) Од англискиот збор selfie, оригинално појавен во австралискиот англиски.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: selfie
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски: селфи
 • Украински:
 • Француски: selfie
 • Хрватски: selfi
 • Шведски:
 • Шпански: