ренсомвер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Значење[уреди]

(информатика) Уценувачки софтвер.

Етимологија[уреди]

Кованица од англиските зборови ransom и software.