релуктанса

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: релуктанси

Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за релуктанса.

Релуктансата е мера на отпорот на материјалот на воспоставување на магнетно поле. Единица за релуктанса е ампер-намотка/вебер (An/Wb).

  • Релуктансата во магнетното коло е аналогна на отпорот во електричното коло.

Симбол[уреди]