раскружница

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: раскружници

Членувана форма: раскружницата, раскружниците


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за раскружница.

Сообраќајна површина со централен остров во која сообраќајот се одвива во кружен тек и во насока спротивно на стрелките на часовникот во земјите каде сообраќајот се одвива по десната страна, и во насока на стрелките на часовникот во земјите каде сообраќајот се одвива по левата страна од коловозот.

 • Возачот кој се движи во раскружница има првенство во однос на возачите кои се вклучуваат во крстосницата.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: roundabout
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: giratoire
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: