равиола

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: равиоли

Членувана форма: равиолата, равиолите


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Мала квадратна тестенина вообичаено полнета со месо, сирење и сл. од италијанско потекло.


Етимологија[уреди]

Од италијанското име за оваа тестенина raviolo, множина ravioli.