процесор

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: процесори

Избројана множина: процесора

Членувана форма: процесорот, процесорите

Англицизам


Значење[уреди]

Главна единица за обработка кај сметачите и калкулаторите. Ги обработува податоци во функција од прочитаните инструкции.

  • Мојот компјутер има процесор од 3 гигахерца.


Изведени зборови[уреди]

микропроцесор

нанопроцесор


Етимологија[уреди]

Од англискиот збор processor.