Прејди на содржината

поп

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [pɔp]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

поп (popm (множина попови, женски род попадија, односна придавка попски, деминутив попче)

  1. Православен свештеник.
Деклинација
[уреди]

Наводи

[уреди]
  • поп”, во Официјалниот дигитален толковен речник.