поврзливост

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: поврзливости

Членувана форма: поврзливоста, поврзливостите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(телекомуникации) Способност за воспоставување врска меѓу две или повеќе точки во мрежата.


Синоними[уреди]

конектибилност

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: connectivity
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: connectivité
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: