пинјин

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of Macedonia.svg [уреди]

Сопствена именка, м[уреди]

Читање[уреди]

пин·јин ед

Изговор[уреди]

Македонски: « [ˈpin.jin] Loudspeaker red.svg »

Значења[уреди]

[1] (лингвистика) систем за романизација на мандаринскиот јазик кој се користи во Кина.

Етимологија[уреди]

(Постави датум) од Кинески 拼音 (pīnyīn).

Превод на други јазици[уреди]

Наводи[уреди]

[1] Блаже Конески и Крум Тошев. Македонски правопис со правописен речник. Државно книгоиздателство на “Македонија”. Скопје. 1950 г.